Yoni, Joni – a może piśka?

2961697201_5c715b35f8Yoni to słowo które pochodzi z Sanskrytu, języka literackiego starożytnych Indii, i jest to nazwa żeńskich organów płciowych. Jeśli żeńskie organy płciowe brzmi dla Ciebie zbyt chłodno, zachęcam Cię abyś przywołała w pamięci bardziej troskliwe imiona jakich używała Twoja mama gdy mówiła o Twojej Joni… Pamiętasz je? Ja wyliczyć mogę następujące, troskliwe określenia: pisia, piśka, kuciapka, cipunia

Na nieszczęście, te pieszczotliwe słowa wychodzą z obiegu dosyć szybko wraz z tym jak dorastamy. Jako nastolatki, już nie bardzo wiemy jak mamy określić naszą Joni. W rezultacie, nasza cenna część ciała stopniowo zostaje nakryta welonem uplecionym z określeń takich jak szparka, tam na dole, to miejsce.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa dowiadujemy się, że nasza piśka to teraz pochwa, a urocze, pulchne wałeczki widoczne po obu stronach wejścia do pochwy to srom. W końcu, na lekcji biologii lub z książki o ludzkim ciele, dowiadujemy się o łechtaczce i o wargach sromowych.

Kiedy jesteśmy już dostatecznie duże na to aby dorośli używali przy nas języka dorosłych, słyszymy o szparze, dziurze czy nawet piździe, cipie grochowej i tak dalej.

Ostatecznie, jako dojrzałe i świadome kobiety, decydujemy, iż musi istnieć coś poza cipą. I rzeczywiście, istnieje, w dodatku wiedzieli o tym już starożytni. Wiedza ta przez długo nie była dostępna na Zachodzie. Na szczęście w ostatnich latach rozkwita ona i szerzy się.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Shiva i Shakti

Yoni jest słowem o bardzo rozległym znaczeniu. Oznaczać może po prostu żeńskie organy rozrodcze (srom, pochwę, macicę oraz jajniki). Słowo Joni jest jednocześnie symbolem i może określać miejsce początku – żródło, pochodzenie, miejsce odpoczynku, naczynie czy dom. Tym niemniej, w popularnej kulturze Indyjskiej, Yoni jest najczęściej żeńskimi genitaliami, które zazwyczaj są przedstawiana w parze z Lingam – męskim członkiem.

W pradawnych źródłach, Yoni i Lingam (męski penis) są często złączone jako Tantryczna symbole boskiego zbliżenia pomiędzy Boginią Shakti i bogiem Shivą. Yoni reprezentuje wszechobecną energię, jest aktywna i pełna życia. Lingam natomiast jest spokojny, pasywny. Współżycie pomiędzy tą boską parą przenosi się na wszystkie aspekty istnienia: życie – śmierć, powstawanie – rozpad, inicjatywa – bierność.

Cześć oddawana Yoni symbolizuje cześć oddawaną Bogini, i tym samym wszystkich kobiet jako żywego wyrazu Bogini. Kult Yoni, z przypisywaniem jej magicznych uzdrowicielskich mocy, można odnaleźć w różnych starożytnych kulturach: Indii, Japonii, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Oceanii. W sztuce Yoni przedstawiana jest między innymi w formie tzw. yoni-maṇḍala

Indyjskie praktyki kochania się podkreślają właściwości Yoni. Na przykład w Kamasutrze Kobieta Lotus ma Yoni w formie pęku lotusu, z którego wydostają się subtelnie pachnące wody miłości.

2961697201_5c715b35f8
by Darcy Vasudev

 

 Kobieta-muszla ma głęboką Yoni pokrytą bujnymi lokami o kwaskowatym zapachu melasy. Yoni Kobiety-słonicy jest głęboką pieczarą ukrytą w gęstej dżungli włosów i pachnie jak słoń. Joni „kobiety tańczącej” jest przedstawione jako wzgórze pokryte delikatnymi kosmykami z sokami o zapachu dzikiego miodu.

Mmm… Jakże przyjemnie czyta się te opisy, prawda?

Postawiłam sobie jako jeden z moich celów życiowych szerzenie tej pozytywnej wizji Yoni wsród dziewcząt i kobiet. W końcu jest to integralna część nas i to od nas zależy jak postrzegać nas będzie społeczeństwo.

W zależności od kraju i kultury, o Yoni mówi się więcej lub mniej. W niektórych krajach Yoni zaczyna nawet trafiać do galerii sztuki współczesnej! Na przykład Jamie McCartney, angielski artysta, stworzył projekt o dumnej nazwie Wielka Ściana Vaginy (The Great Wall of Vagina) w ramach projektu pod mottem „Zmiana wizerunku kobiecego ciała poprzez sztukę” (Changing female body image through art).

wall-of-vagina

Cytując Jamiego: Kobiece genitalia od dawna są źródłem fascynacji, w niektórych kręgach nawet kultu, ale generalnie nadal pozostają źródłem zakłopotania. Artysta postanowił wyrazić swój głos jako alternatywę do wizerunku szerzonego przez pornografię, artystów erotycznych i feministki. Według autora wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że vagina i jej wargi sromowe, oraz łechtaczka są tak różne jak różne są ludzkie twarze; dla wielu kobiet wygląd ich genitaliów jest przyczyną do zmartwień. Właśnie dlatego Jamie poczuł się zobligowany coś  z tym zrobić. W ten właśnie sposób powstał niesamowity projekt, który można obejrzeć w Anglii (info).

Ale oczywiście nie musimy nigdzie jechać, aby zobaczyć Yoni. Dziewczyno, kobieto: zacznij nową, zdrową relację z Yoni już dziś! Chwyć lustro, przyszykuj sobie wygodne gniazdko i spokojnie, troskliwie, w zaciszu własnej sypialni udaj się na eksplorację Twojej muszelki. I zupełnie na miejscu uważam również to, żebyś Ty jako matka wzięła swoją córeczkę pod skrzydło i pokazała jej swoją Yoni, wytłumaczyła co jest co, i porównała ją z Małą Yoni. Wiadomo przecież, że samoocena i poczucie własnej wartości dziewczynki, to na jaką kobietę wyrośnie, zależy w dużej mierze od relacji z Matką i od pozytywnego wizerunku własnego ciała.

Zatem już czas aby Yoni wyszła na światło dzienne! I to nie łysa od woskowania, albo szorstka z ogolonymi odrostami.  Fikuśna fryzurka doda nam charakteru, nie wspominając o korzyściach zdrowotnych wynikających z zachowania, choćby części włosów łonowych.

Tak więc przywołaj  moc Kobiety Słonicy, poczuj w sobie piękno i powabność Kobiety Lotosu i rozbudź Tańczącą Boginię, która roztacza dookoła soki o zapachu dzikiego miodu…


℘ Namaste
Kamila

yoni-mudra
Mudra by Sofia Minkova

Źródła:

Obrazki:

 • Shiva i Shakti, http://www.lotussculpture.com/yabyum.html
 • Lotus woman, painting by Darcy Vasudev,  https://www.flickr.com/photos/hennalounge/2961697201
 • Mudra by Sofia Minkova, http://www.awakeningshakti.com/apology-to-yoni/
Reklamy

2 myśli w temacie “Yoni, Joni – a może piśka?

 1. Dziekuję za ten wpis. Wiedza w nim zawarta ułatwiła mi kilka rzeczy. Naprawdę daję dużego plusa za wpis.

  Polubienie

  1. Hej, dziękuję serdecznie za pochwałę! Cieszę się, że komuś umiliłam dzień dzięki temu wpisowi. Pozdrawiam.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close